Günde Bir Sigara Bağimlılık Sebebi

Posted 13:51 by . in Etiketler: , ,
Sigara bağımlılığının iki ana bileşeni bulunuyor: Madde bağımlılığı ve psikolojik bağımlılık. Sigaranın içerdiği nikotin, tıpkı alkol, anfetamin, kokain, eroin gibi, zihni ve ruh halini değişikliğe uğratan, bağımlılık yapan bir madde. Beynin haz yollarını etkileyerek “dopamin” salgılatıyor. Dopamin, kişiye yalancı bir keyif veriyor. Kişi bu keyfi tekrar yaşamak için giderek artan miktarlarda sigara içiyor.
Sigarayı Bırakmak İstiyorum Diyorsanız:
Nikotin yerine koyma tedavisi ile vücudun ihtiyaç duyduğu günlük nikotin dozunu 24 saatte sabit şekilde salacak yama tarzında nikotin bantlar kullanarak yoksunluk etkilerini azaltmayı hedefleniyor.

Santral sinir sistemi üzerine etkili ilaçlar ise beyindeki değişik tipteki reseptörlere bağlanarak sigara içme ihtiyacını azaltıyor. Tek tek veya kombine şekilde hastanın ihtiyacına uygun dozlardan tedaviye başlanıyor
Bu Tedavi Yollarının Basarı Oranı Nedir
iyebilmek için kişinin bir yıl boyunca bir tane bile sigara tüketmemiş olması kuraldır. Sigara bırakma polikliniği başarısı, hastalarının ne kadarının bir yılın sonunda tütünden uzak kalabildiği ile belirleniyor. Dünya standartlarına paralel olarak ASM Sigara Bırakma Polikliniği başarısı yüzde 35 düzeyinde bulunuyor.

0 comment(s) to... “Günde Bir Sigara Bağimlılık Sebebi”

0 yorum:

Yorum Gönder