Burun Kanaması

Posted 17:07 by . in Etiketler: , ,

Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.

 1. Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.
 2. Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.
Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır.
Burun Kanamasında Yapılması Gerekenler
 1. Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.
 2. Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın.
 3. Beş dakika böyle bekleyiniz. (Saat tutunuz.)
 4. Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarda uzanmanınız önerilir.
 5. Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içine buz doldurarak.
Tekrarlanması durumunda uygulanması gerekenler
 1. Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürerek temizleyiniz.
 2. 3, 4 defa her iki burun deliğine dekonjestan burun spreyi sıkınız.
 3. Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız.
 4. Doktorunuzu arayınız.0 comment(s) to... “Burun Kanaması”

0 yorum:

Yorum Gönder